Uwaga - Z tych stron lepiej nie korzystać. UOKiK ostrzega

Czyli wszystkie ogłoszenia związane z kotkami i tym co je dotyczy.
Awatar użytkownika
tina
...::: Administrator :::...
...::: Administrator :::...
Posty: 8746
Rejestracja: 11 mar 2006, 13:53
Hodowla: Amazing Aisha*PL
Lokalizacja: sląsk
Kontaktowanie:

Uwaga - Z tych stron lepiej nie korzystać. UOKiK ostrzega

Postautor: tina » 06 sty 2016, 15:07

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/nieuczciw ... 07981.html


UOKiK ostrzega:
ale-gratka.pl,
bez-posrednikow.pl,
ofertynet.com.pl,
ale-gratka.com,
alegratka.eu,
top-gratka.pl
– te strony mogą powodować znaczne straty dla klientów. To pierwszy przypadek, w którym Urząd korzysta z ostrzeżenia konsumenckiego.
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały dotyczące niezgodnych z prawem praktyk, właściciela firmy Invest-Net w Warszawie. Przedsiębiorca prowadzi strony internetowe: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl, poprzez które przyjmuje od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach.
Kupujesz prezent dla dziecka? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Kupujesz prezent dla dziecka? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
To ostatni dzwonek na zakup prezentów pod choinkę. Z tej okazji UOKIK przygotowa... ZOBACZ WIĘCEJ »

Na czym polega praktyka?
Aby zamówić powyższą usługę, konsument musi wejść na jedną ze stron przedsiębiorcy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i wybrać przycisk „Zgłoś ofertę”. Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po trzech bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł).
Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty. Co więcej, nie mają możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez właściciela okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy.
Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1 500 zł. Wezwania skierowane przez przedsiębiorcę w większości przypadków nie mają jednak mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna.
Szpital, zatrucia, powikłania zamiast radości dziecka. Uważaj na toksyczne zabawki
Szpital, zatrucia, powikłania zamiast radości dziecka. Uważaj na toksyczne zabawki
Lekarze ostrzegają i apelują do rodziców: uwaga na toksyczne zabawki. W szale św... ZOBACZ WIĘCEJ »
Ostrzeżenie konsumenckie UOKiK
W związku z tym, że niedozwolone praktyki firmy mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów, UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia.
Urząd zwraca uwagę na to, że:
1. Przycisk na stronach internetowych „Zgłoś ofertę” nie został oznaczony informacją, że dodanie ogłoszenia wiąże się z jakąkolwiek opłatą. Zgodnie z prawem, brak takiej informacji oznacza, że nie doszło do zawarcia umowy. Mimo to firma wysyła konsumentom wezwania do zapłaty, na podstawie których wielu z nich mogło uiścić żądaną kwotę, sądząc, że należy się ona przedsiębiorcy. Ponadto, z uwagi na specyfikę usługi, niedozwolonym warunkiem jest zastrzeganie, że można z niej zrezygnować z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi od jednego do trzech miesięcy.

2. Invest-Net narusza inne obowiązki informacyjne, co w praktyce utrudniało piszącym do UOKiK konsumentom dochodzenie swoich praw, w tym odstąpienie od umowy. Przedsiębiorca: a. nie informuje konsumentów o nazwie swojej firmy; b. nie informuje o łącznej cenie za swoje usługi, czasie trwania umowy, powodach jej wypowiedzenia; c. nie przekazuje klientowi potwierdzenia zawarcia umowy, które musi zostać dostarczone na trwałym nośniku (np. na CD, mailem, SMS-em)
UOKiK przyjrzy się budowie Nord Stream II. Gazociąg zagrozi polskim firmom?
UOKiK przyjrzy się budowie Nord Stream II. Gazociąg zagrozi polskim firmom?
Podmioty, które chcą budować drugą nitkę gazociągu Nord Stream zwróciły się do p... ZOBACZ WIĘCEJ »
Pierwsze takie ostrzeżenie
Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ostrzeżenia są wykorzystywane w przypadku stwierdzenia przez Urząd szczególnie uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia będą zamieszczanie na stronie internetowej Urzędu.

Jednocześnie informujemy, że Urząd – poza ostrzeżeniem konsumenckim dotyczącym Invest-Net- niedawno wydał decyzję w sprawie tego przedsiębiorcy. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 21 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.
UOKiK w styczniu nałożył karę m.in. na firmę produkującą masło, w której wykryto nieprawidłowości:
UOKiK nakłada karę: 1,4 mln złotych za oszustwa na maśle
Źródło: TVN24 BiŚ
UOKiK nakłada karę: 1,4 mln złotych za oszustwa na maśle


Źródło: TVN24 BiŚ
ObrazekObrazekObrazek

Wróć do „Kocie ogłoszenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości