Rudy/krem a solid czy pręgi?

Tutaj piszecie o wszystkim tym, co się tyczy naszych brytków a jednocześnie nie pasuje do wcześniejszych kategorii...
Awatar użytkownika
domdyb
Kot Expert
Kot Expert
Hodowla: Via Appia*Pl
Kontaktowanie:

Postautor: domdyb » 27 wrz 2009, 09:01

Ale piękne ślimaczki, a Venusik ma prążki na łapinach jak moja Habiba :D :buziaki: :buziaki:Czy Venus nie jest przypadkiem d 25 ? Rany moje marzenie rude.........Koniecznie wymiziac proszę ode mnie te Garfieldy
----------------------------------
Habisiowe maluszki i Jamajek , już na świecie :) Serdecznie zapraszam na nasze stronki :))
Obrazek
Ukochany zespół :
http://www.youtube.com/watch?v=ZctnV7kvAuE
http://www.youtube.com/watch?v=vop7MkkkWBU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=stv8Tdq6x3I&feature=related

Awatar użytkownika
bachri
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Teutta*PL
Kontaktowanie:

[Teutta*SK]- fotki rudzielców str.25

Postautor: bachri » 27 wrz 2009, 09:16

Dominika, nie wiem :oops:
Wenus sie przeobrazala, :roll:
wlasciwie wszystkie oprocz Helsinga- on jest wierny swojemu umaszczeniu :D
dzis foce Venus ,,na specjalne,, zyczenie,zobaczymy jak to wyjdzie bez lampy.
Lampa bezlitosnie pokazuje wszystko 8)
To moj pierwszy miot w tym kolorze i po prostu nie wiem.
Natomiast co do malusiej Victorii- obawiam sie, ze bedzie bardziej kremowa niz ruda . :roll:
Brzusio ma jasniutki, z cetkami jak gepard :P
Jej nowej Mamie to nie przeszkadza, ale ja chce wiedziec, ,,co ona jest,,
Z tym, ze te cetki zrobily sie mniejsze....
Potrzebny mi specjalista-genetyk :) :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
domdyb
Kot Expert
Kot Expert
Kontaktowanie:

Postautor: domdyb » 27 wrz 2009, 14:25

U mojej Habiby - co prawda ona nie ruda a trikolorka liliowa - pręgowanie 25 wylazło z baaaaaaaaardzo dalekich przodków i to bynajmniej nie od taty pręguska klasycznego a od strony mamy, która jest bikolorką ale solidką. Jest to bardzo silny gen dominujący nad wszystkimi innymi pręgowaniami. Jeśli są prążki na łapkach i obróżka na szyji , M na czole to jest to 25 - nie wiem jak to się ma do tej bialej brody (większość osób mówi że bez białej brody mamy duszatego kota a na wystawach sędziowie różnie na to patrzą) inna jeszcze rzecz, rude koty i kremowe nigdy nie będą gładkie, są genetycznie pręgowane , w kotach ABY dąży się by pręgowania na łapach nie było a u Brysi nie jest to dyskwalifikacja - a te bez pręg na łapkach uznaje się za gładkie rude lub kremowe a tak na prawdę sa to też 25 bo kazdy ich pojedynczy włos ma prążki. No i 25 nie jest uznana w Fife co mnie trochę dziwi bo uznają sędziowie to pręgowanie za gładkie jeśli prążków na łapach nie ma - dla mnie to nie zrozumiałe. No i dobra wiadomość :wink: - tak na prawdę z tego co widzę w innych hodowlach oraz w dotychczasowych swoich miotach , jeśli kremaczek lub rudasek nie ma w przodkach 25 to kociaki będą mniej lub bardziej duszate i nie pojawi się w miocie tak gładkie kocię wsród duszków, większe szanse na pełen miot fenotypowo 25 jest gdy oboje rodzice są takiego umaszczenia lub mają większą liczbę przodków o takim futrze. Można tez wykonac testy genetyczne na to czy kot jest genetycznym pręgusem (choc wg tego co piszą to rude i kremy są pręgusami ) - jeszcze tego nie sprawdzałam ale kiedyś się skuszę jesli będe miala okazję mieć maluszki po Tadziu z czystej ciekawości co one pokażą. Habiba miała maluszki z kocurkiem pregowanym klasycznie i w miocie były zarówno kocięta pregowane 25 jak i cętkowane. U Ciebie koteczka teoretycznie gładka a prawktycznie z genem 25 dała z solidem tak (jakie miał widoczne duszki?) kocięta wg mnie pręgowane - a wg szerokiej opinii duszate, czyli fenotypowo pręgowane - kocurek nie niósł genu 25 stąd taka rozbiezność w umaszczeniach.
Ale ja ekspertem od genetyki nie jestem tylko takie sa moje obserwacje pod względem tego koloru u brysiów. Jest to wg mnie bardzo ciekawe zagadnienie niewatpliwe warte uwagi i tez z chęcią dowiem sie czegoś więcej.

---------- 27 Sep 2009, 15:24 ---------------

Anlizując jeszcze rodowód Twojej kotki są tam przodkowie 25, nie jest wykluczone że koteczka - mama miotu jest genetycznie 25 z tym że wpisano jej samo ''d'' - tylko wg mnie mylnie się pisze, że to gładkie rude kotki . Cala reszta pasuje M na czole, obróżka, prążki na ogonku i futro - każdy wlosek jest pręgowany.
Habisiowe maluszki i Jamajek , już na świecie :) Serdecznie zapraszam na nasze stronki :))
Obrazek
Ukochany zespół :

Awatar użytkownika
lakshmi
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Underleyhall*PL
Kontaktowanie:

Postautor: lakshmi » 27 wrz 2009, 15:41

Dominika, mamusia jest gładka i z duchem. Jej dzieci też duszaste, tylko część z nich ma ducha pręgi abisyńskiej - ot, takie Pixelki.
Pręga abisyńska musi spełniać takie same warunki, jak każda inna pręga, czyli biała broda jest obowiązkowa - jeśli jej brak, jak np u Lucie i jej brata - Las Vegasa, to masz kota wyłącznie duszastego, który będzie te swoje duchy przekazywał i tyle. Twój Tadzio też duszasty dwudziestkąpiątką, stąd ta super gładkość.
Obrazek

Awatar użytkownika
domdyb
Kot Expert
Kot Expert
Kontaktowanie:

Postautor: domdyb » 27 wrz 2009, 16:20

wiem że Tadzio to duch 25 ;) ja tylko dumam jak to jest z tym oznaczaniem i wystawami - bo oceniane mamy duszate koty tak na dobrą sprawę czy to pozornie gladkie czy te wyjątkowo duszaste albo pręgusy i te duszate 25, 22, 23,24 okreslamy jako gładkie a już się spotkalam że sedziowie sami nie wiedza jak te duchy oceniać bo często gęsto uważają, że jak jest widoczne pregowanie na futrze to jest to pręgusek. A wiem też, że genetycznie nie ma gładkich kotów kremowych i rudych i nie można ich pod względem genetycznym (futro) wrzucić do jednego worka z niebieskimi czy liliowymi . No i na jakiej zasadzie wpis d czy e wpisujemy wszedzie tam gdzie nie ma białej brody mimo że koty moga mieć mega mocne pregi duchowe 24, 23 itp. przekazują te pregi potomstwu no i wg genetyki są to koty pręgowane? Skąd się ta biała broda wzięła ?.
Bachri sorki ze to w twoim wątku - może moderator by przeniósł tą dyskusję bo wydaje mi się, że wiele osób może powiedzieć na ten temat coś ciekawego i i wiele z nas na ten temat niewiele wie jeszcze ... ja pytam z ciekawości i umiłowania do pręgowania 25 (duchowego czy też rzeczywistego)
Obrazek
Ukochany zespół :

Awatar użytkownika
bachri
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Teutta*PL
Kontaktowanie:

Postautor: bachri » 27 wrz 2009, 18:02

Dziewczyny, alez ja sie ciesze z tej dyskusji.
Przynajmniej czegos sie dowiem :oops:
Zbieram sie przebadac Lucie genetycznie ,,na kolor,, :idea:
Prosze o wiecej :D

---------- 27 Sep 2009, 19:02 ---------------

A swoja droga gdzie sie tego mozna nauczyc????
Obrazek

Awatar użytkownika
CZANKRA
Kot Expert
Kot Expert
Hodowla: CZANKRA*PL
Kontaktowanie:

Re: [Teutta*SK]- fotki rudzielców str.25

Postautor: CZANKRA » 27 wrz 2009, 18:38

Z tego co juz wiem moj Vegas bardzo ladnie kryje "pregowanie" tzn ze po szylkretkach gdzie czesto wychodza kocieta z duchami pokrywa pieknie kolor. W dwuch miotach wyszly piekne solidy bez cienia preg na ciele.
Przykladem takiego koloru rudego lub kremowego jaki ja preferuje i lubie jest np moja Good OMEN.
Nie lubie kremowych kotow lub rudych gdzie trzeba sie zastanawiac czy sa pregusami czy solidami i jezeli nie maja bialej brody to uznane sa za solidy przez sedziow ale tak naprawde to sa to bardzo mocno duszaste jak dla mnie az za bardzo solidy.
Reasumujac wole 25 w genach i aby kocieta przynajmniej w 90 % rodzily sie gladkie tak jak Pixel,Vegas czy moja Good Omen niz kocieta mocno duchowe.

Krysia akurat miala teraz pecha ze tylko 1 kotka na caly miot urodzila sie jednolita bez duchow.
Pokryje swoja kotke innym kocurem - ktory nie niesie pregowania i byc moze w nastepnym miocie urodzi sie jej wiecej kociat gladkich.
Dobrym materialem miedzyinnymi sa koty z hodowli WERNERWALD ( dobrze wyprowadzony krem ) lub Kuhlingsgrund ( pewnie sa i inne przyklady) - ja znam te.
Na wystawach kocieta z tego miotu te z duchami mialyby wieksze lub mniejsze problemy. Czesc sedziow ocenialoby je jak koty pregowane czesc jak solidy. Przykladem takiego pregowania jest moja kotka LONELY HEART niby BRI e 22 ale tak naprawde solid tylko z bardzo mocnymi duchami. Takim przykladem tez jest kocurek naszej forumowej Marty on juz skoleji jest oceniany jako BRI e dla odmiany.
HODOWLA KOTOW BRYTYJSKICH CZANKRA*PL

Obrazek

Awatar użytkownika
lakshmi
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Underleyhall*PL
Kontaktowanie:

Re: [Teutta*SK]- fotki rudzielców str.25

Postautor: lakshmi » 27 wrz 2009, 20:13

domdyb pisze:A wiem też, że genetycznie nie ma gładkich kotów kremowych i rudych i nie można ich pod względem genetycznym (futro) wrzucić do jednego worka z niebieskimi czy liliowymi . No i na jakiej zasadzie wpis d czy e wpisujemy wszedzie tam gdzie nie ma białej brody mimo że koty moga mieć mega mocne pregi duchowe 24, 23 itp. przekazują te pregi potomstwu no i wg genetyki są to koty pręgowane?

A skąd są pręgowane? Jeśli taką rzekomą pręgą rudą czy kremową, pokryjesz kotkę nierudą i niekremową i nieszylkretową, to za skarby świata nie dostaniesz żadnej pręgi - nie ma skąd.
Dlatego wpisywanie takiemu rudobrodemu duszastemu tego, że jest pręgą, jest mocno na wyrost. Z drugiej strony na wystawach z racji duchowości nie poszaleje, ale może się okazać znakomitym materiałem hodowlanym.

Ja nie mam wątpliwości, że kotka bachri jest gładka, a nie pręgowana -- za dużo w życiu widziałam rudych/kremowych pręg i rudych/kremowych gładkich (duszastych).
Obrazek

Awatar użytkownika
Nataniela
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Britabby*PL
Kontaktowanie:

Re: Rudy/krem a solid czy pręgi?

Postautor: Nataniela » 28 wrz 2009, 07:28

Ten temat watku w sumie to temat mojej hodowli, poczułam się wywołana do tablicy tym tematem :) Pół wieczora przesiedziałam szukając odpowiedzi w książkach z genetyką dlaczego pręgusy MUSZĄ mieć białą bródkę. Niestety na ten moment nie znalazłam.
Genetyka - w tym dla mnie - nie dla wszystkich jest łatwa, znalazłam dość przyswajalne wytłymaczenie genetyczne pręgowania -
Pręgowanie

Jedną z najlepiej rozpoznawalnych cech kociego futra są „prążki”. Dzięki pręgom koty wydają się nie mieć określonego kształtu, a przez to wtapiają się w otoczenie, stając się niewidocznymi dla swych ofiar. Nie dziwi więc fakt, że posiadanie pręg jest u kota domowego cechą pierwotną. Jednolite umaszczenie (gładkie, solid) pojawiło się później jako recesywna mutacja genu Agouti (A).

Pręgowanie futra jest efektem nieregularnego zabarwienia każdego pojedynczego włosa w postaci występujących na przemian jasnych i ciemnych obrączek. Pręgi są widoczne zarówno na kolorach bazujących na eumelaninie (czarnych) jak i feomelaninie (rudych). W obu przypadkach jasne pasma uzyskiwane są czasowym zmniejszeniem wytwarzania barwnika, który w tych miejscach jest rozproszony, a włos w kolorze żółtym do pomarańczowego. Intensywność zabarwienia jasnych stref może być modyfikowana przez selekcję na cieplejszy kolor, jednak geny za to odpowiedzialne nie zostały jeszcze wyizolowane i zidentyfikowane.

Recesywny allel non-agouti (a) wstrzymuje wytwarzanie prążków przez co włos jest jednolicie wybarwiony od prawie samej skóry po końcówkę.
Locus A (Agouti)
Allel Charakter: A > a Efekt fenotypowy
A Dominujący, pierwotny Strefowe zabarwienie, jasne i ciemne obrączki na włosach.
a Recesywny Jednolite zabarwienie włosów.

Istnieją jednak geny mogące wpływać na ujawnienie się pręgowania nawet jeżeli posiadanie genotypu aa wskazywałoby na kolor jednolity. W takim wypadku widoczny szczątkowy wzór na futrze określa się jako „ghost markings” - duchy. Jest to szczególnie częste zjawisko u kotów rudych i kremowych, które praktycznie nigdy nie są w pełni gładkie.

Gen ticked (T) maskuje działanie pozostałych genów tabby powodując zanik wzoru na futrze (jest to spowodowane bardzo regularnym rozłożeniem jaśniejszych i ciemniejszych obrączek na każdym włosie). Jest niepełnie dominujący i tylko w homozygocie TT zanik pręg jest całkowity, podczas gdy heterozygota nadal będzie posiadać częściowe pręgowanie na łapach, głowie i ogonie.
Locus T (Ticked tabby)
Allel Charakter: T ≥ t Efekt fenotypowy
T Niepełnie dominujący, epistatyczny – maskuje działanie innych genów tabby. Zanik wzoru na futrze.
Heterozygota posiada szczątkowe pręgowanie na łapach, głowie i ogonie.
t Recesywny Brak efektu. Widoczny wzór pręgowania.

Moje kotki - Besia ( e22) i Ela ( d24) mają białe brody. Do warunków pręgowania zaliczam jeszcze prócz oczywistych pręg, białej brody, M na czole jeszcze odcisk kciuka na uchu - taka jaśniejsza plamka. Moje kotki są 100% pręgusami. Z Besią nigdy nie miałam problemu u sędziów, zawsze ją chwalono za białą brodę, niestety nigdy nie brała udziału w BIV:
Obrazek
Z Elką brałam udział w BIV w Cieszynie. Brały w nim udział też: duszsty kocur ale ślicznie zbudowany i koteczka też z białą brodą. Norweska sędzina dała BIV Elce tłumacząc, że budową mógłby wygrać kocur ale ma błąd w umaszczeniu. Niestety drugiego dnia polski sędzia mniej znał standardy pregusów i wygrał kocurek.
Z Elką mam problem bo nadal się waham czy ona tygrysio czy cętkowanie pręgowana. Ja raczej obstawian tygrysio sędziowie cętke....muszę poczekac aż jeszcze urośnie.
Elka: Obrazek
Harley za to ma gen ticket tabby. Raczej jest heterozygotą, bo na zdjęciu z lampą widać obróżkę na szyi i dwa prążki na łapce.W świetle dziennym jest cały rudy.
Obrazek

Mam świadomość, że dziewczyny jesteście ode mnie bardziej w tematyce obeznane. Ja dopiero sie uczę na dodatek na nie łatwych kolorach, dlatego jeśli coś pomyliłam - sprostujcie. Dzięki Waszej wiedzy i ja i inni będą w tym temacie bardziej uświadomieni.
Obrazek

Awatar użytkownika
domdyb
Kot Expert
Kot Expert
Kontaktowanie:

Postautor: domdyb » 28 wrz 2009, 09:58

No to wychodzi na to że Tadzio to homozygota (duszek?) bo nie ma żadnych prążków ani M ? ciekawe jak będa wyglądac jego dzieci z kotka solidką dającą niesamowiecie mocno duszate rudaski .
Habiba z kolei to typowy pręgusek - bo ma prążki i M (biała brode ma ale z racji bycia trikolorką) - nie wiem jak by bylo gdyby była szylkretką. Rajni ma rysunek klasyczny ale w takim razie wg standardu bialej brody jest duszata - mimo, że ma bardziej widoczny rysunek niż Iwan który ma białą bródkę a nie ma odcisku kciuka na uszach który ma Rajni ... ja z kolei wczytywałam się w zagadnienia genetyki z tej strony : http://www.messybeast.com/catarchive.htm#genetics
http://www.messybeast.com/spotted-cats.html
na pewno nie zrozumiałam wszytskiego,
patrząc na swoje rudzielce które miałam w każdym miocie niemalże i gdyby nie to że większość z nich nie miała białej brody to niczym nie odbiegały w rysunku i intensywności od kotów pręgowanych z białą brodą. Po za tym jesli krzyżujemy pręgusa z solidem to też możemy dostać dzieci i pręgowane i duszate i gładkie (przyklad - moje rude selkirki jeden biała broda a drugi nie mimo, że po Ojcu pręgusie) , a jak mega duszatego kota to mamy ten sam efekt tylko bez białej brody ( ja nie mówie w tym przypadku o pregowaniu genetycznym (bo niestety nie robilam badań genetycznych by to sprawdzić) tylko tym co widzimy czyli fenotypie kota ) ja jak i wiele osób jak widzi prążki cętki czy ślimaki mowi, że to pręgus bo kot jak nic ma widoczne pręgi na futrze i sędziowie tez podchodzą do tematu w dwojaki sposób. Wzmianek na temat białej brody skąd się to bierze nie znalazlam.
Jeśli by pociagnąć z rodowodów 25ek : pierwszy przodek ktry zapoczatkował to pregowanie u BRI to kot ABY - rasy abisyńskiej (zapoczątkowało to pregowanie abisyńskie u niektórych brytków) dalej pisano 25 do pewnego momentu gdy przestały się pokazywać prążki na łapach z powodu selekcji - wybiera się koty do hodowli bez tych prążków na łapkach i zaczęto im wpisywać samo ''d'' mimo że te koty rodzą dzieci o takiej maści oraz klasyczne cetkowane i tygrysie (a jazną brodą lub nie) . Obserwując hodowle zagraniczne w których się takie kotki rodzą wg uznania piszą obok d i w nawiasach 25 lub nie. Co do kotki Krysi, to są tam blisko w rodowdzie 25 ze strony mamy i w którymś momencie uznano, że to koty ''d'' ... bo brak tej białej brody tak? Idąc tym tokiem to gładkie kremy i rude będą tylko w momencie posiadania przez te koty genu 25 - a jeśli nie posiadają to dziesiątki lat selekcji co raz mniej duszatych kotów rudych czy kremowych - w Wernerwaldach widać mniej lub bardziej duchowe kremaczki ale zupełnie gładkiego nie udało się im wyhodować z tego co ich obserwuję i ich koty w hodowlach . Samo stwierdzenie, że duchy to duchy mnie nie zadowala ;) więc łopatologiczne wytlumaczenie zagadnień genetycznych ale i wystawowego ich oceniania pręgusków bardzo by się przydało (Nataniela dzięki ) .
Inni mają duż edoświadczenie z wystawami - jak to jest że sędziowie jak widzą prążek mówią, że to pręgusek a inni widzą prążki a brak białej brody i mówią, że to nie pręgus i do hodwli sie nie nadaje. :hmm2:
Obrazek
Ukochany zespół :

Awatar użytkownika
CZANKRA
Kot Expert
Kot Expert
Hodowla: CZANKRA*PL
Kontaktowanie:

Postautor: CZANKRA » 28 wrz 2009, 20:12

HARLEY to wykapana moja kotka GOOD OMEN nawet pregi szczatkowe maja w tym samym miejscu. :P
Mozliwe Nataniela ze bedziesz miala jak my na wystawach pewne problemy z kocurkiem przez jakis czas, bo nie wszyscy sedziowie z kolei widzieli tak malo duchowe BRI rude i na sile doszukuja sie roznych rzeczy u nich.
Na poczatku gdzies do 8 mc przechodzilam tez to z Vegasem teraz z Good Omen choc juz coraz rzadziej, ale byl okres ze bardzo sie dziwili co do ich koloru.

Doszukiwali sie koloru CYNAMONOWEGO, CYNAMON SOREL i RUDY SORELL.
Ale jak juz wczesniej napisalam wole taki kolor BRI niz taki mocno duchowy i wzorem dla mnie byl kolor futra PIXELA !!!
Jak juz tez w innym watku kiedys Dorota z Mruczyska napisala kolor taki jak twojego Harleia, mojej Good Omen,Vegasa czy Pixela z wiekiem sie zmienia. Zarowno Vegasa jak i teraz Good Omen kolor futra po wymianie siersci zjasnial i zrobil sie bardziej rowny.

Nadmienie ze Good OMEN miala zrobiony test na CYNAMONOWOSC ( czy niesie cynamon i czy jest cynamonowa ) w polowie sierpnia.
TEST wykazal ze ani nie jest CYNAMONOWA ani nie niesie genu CYNAMONOWEGO mimo ze w swoim rodowodzie ma 2x ERICA CLAPTONA, bo ze strony matki i ojca.
Na pregowanie jeszcze jej nie robilam, ale poradzono mi abym wlasnie szukala kocurow ktore nie niosa pregowania np. Wernerwaldy. Kuhlingsgrund lub Poulpet. Wtedy otrzymam malo kociat z duchami ( pierwotnym pregowaniem ).

Nataniella twoja kotka ELKA docelowo stanie sie kotka BRI d 24. Pregi jak juz widac ze zdjecia pekaja jej. Oby tylko do 10 mc popekaly jej na tyle abys mogla juz klase 09 zaczac jej w tym kolorze.
Czesto tez z tego powodu wystawcy robia podwojne tytuly na 23 i 24 pregowanie.

Harleyowi raczej zrobilabym test na cynamonowosc przy okazji robienia innych testow np, grupy krwi niz na pregowanie.
Tym bardziej ze ty kupilas go pod swoje kotki ktore sa pregowane wiec to dla ciebie jest bez znaczenia.
W miotach dostaniesz zarowno solidy BRI e i d a takze 100% pregusy ale i koty z duchami.
HODOWLA KOTOW BRYTYJSKICH CZANKRA*PL

Obrazek

Awatar użytkownika
Nataniela
Zwinny Łowca
Zwinny Łowca
Hodowla: Britabby*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Nataniela » 29 wrz 2009, 07:12

Dziękuję Czankro za posta :) Dla Ciebie wzorem był Pixelek a dla mnie umaszczenie Las Vegasa. Gdy już wiedziałam, że nie znajdę niespokrewnionego prawdziwego pręguska o budowie na której mi bardzo zależalo (i jeszcze z B krwią) to marzyłam, o rudym głaciutkim. I taki jest Harley, gdyż naocznie bardzo trudno te szczątkowe pręgi zauważyć, wychwytuje je aparat fotograficzny. Nigdy nie widziałam na żywo Twoich rudasków ( może w Poznaniu zobaczę ?) ale pewnie mój Hary jest podobny w odcieniu. Mój Hary i Elka jak są obok siebie to mają taki sam odcień, tzn. to są takie jasno rude koty. Harley ma od strony ojca jednego cynamona w rodowodzie ( rzeczywiście zrobię mi test na cynamonowatość ), ze strony mamy ma za to pręgusy, więc dla mnie ma ciekawy rodowód, a właściwie dla moich kotek :).
Cóż muszę się przygotowac na trudności w ocenie z Harym, zachciało mi się nie łatwych kolorów :) Ale Besia też niekiedy dziwiła sędziów, kiedyś w Łodzi sędzina nie mogła uwierzyć że widzi kotkę kremową z białą brodą...
Obrazek

Awatar użytkownika
domdyb
Kot Expert
Kot Expert
Kontaktowanie:

Postautor: domdyb » 29 wrz 2009, 08:37

Nataniela jak zrobisz test na cynamonowość daj znać koniecznie . Strasznie jestem ciekawa jeśli Twój rudzik go ma jaki ma to wpływ na intensywność rudego koloru. U Xantosa (BRI d02) rude plamy są aż czerwone ( z wiekiem ciemnialy a nie jaśniały) - taki odcień widziałam tylko u somalijskich sorel (chyba tak się ten kolor nazywa) . Jak będę u Teściowej następnym razem to muszę zatargać aparat i porobić zdjęcia.
Obrazek
Ukochany zespół :

Awatar użytkownika
Mada
...::: Moderator :::...
...::: Moderator :::...
Hodowla: CHAKRAM*PL
Kontaktowanie:

Postautor: Mada » 08 lis 2009, 18:59

CZANKRA pisze:miala zrobiony test na CYNAMONOWOSC ( czy niesie cynamon i czy jest cynamonowa )

Nataniela pisze:( rzeczywiście zrobię mi test na cynamonowatość )

Taka drobna uwaga - nie ma czegość takiego ja "cynamonowatość". To tak jakby ktoś chciał zrobić test na "liliowatość".
Cynamon to kolor jak czekolada, czy czarny i robi się test czy niesie cynamon, podobnie jak mówi się "czy niesie lila", 'czy niesie rozjasnienie".
Pozdrawiamy,
Mada i BRIgada z Chakram'owa

Obrazek

Wróć do „Ogólnie o Brytkach”